MEVLÂNA AŞIĞI OLAN NEZİH UZEL DE SIRLANDI


İhsan KAYSERİ

Mevlâna aşığı, tasavvuf müziğinin önde gelen isimlerinden araştırmacı- yazar gazeteci Nezih Uzel de sırlandı.

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kültür ve sanat hayatının 50. Yılını kutlayan kudümzen ve bendir ustası Nezih Uzel Bursa’nın Mudanya ilçesinde dünyaya geldi.

Uzun bir zamandan beri şeker hastalığına bağlı olarak böbrek yetmezliği sonucunda İstanbul Bağlarbaşı Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde öğle ezanlarına yakın bir zamanda hayata gözlerini kapamıştır. Nezih Uzel’in naşı 3 Mayıs 2012 Perşembe günü Üsküdar’daki Selami Ali Camii’ne getirilmiş, öğle namazının arkasından kılınan cenaze namazından sonra da Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilmiştir.

74 yaşında Cenab-ı Allah’a kavuşan Nezih Uzel, Hocazadeler ailesinden haydar Paşa Tıbbiye-i Şahane ve Gülhane Askerî Hastanesinden 1915 yılında mezun ol Doktor Mehmet Muhlis ve Fatih Medresesi müderrislerinden Filibeli Hüseyin Hüsna Efendi’nin kızı Hacer İhsan Hanım’ın oğludur.

Uzel ailesi 1949 yılında Mudanya’dan İstanbul’a taşınmışlardır. Nezih Uzel 1957 yılında Galatasaray Lisesini bitirmiştir.

Zaman Tüneli İçinde Nezih Uzel

Bendir ustası, kudümzen Nezih Uzel ile tanışmam 1968 yıllarına kadar gitmektedir. Ben Milliyet gazetesinin Konya muhabirliğini yaparken Nezih Uzel de Tercüman gazetesinde Mevlâna ile ilgili yazılar yazmakta idi. Mevlâna Anma Törenlerine geldiğinde tanışmıştık.

1957 yılında Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra onda büyük bir Mevlâna aşkı doğmuş, o tarihlerde en büyük kültür ve sanat adamlarıyla sohbet etme imkânı bulmuş, onlardan dersler almıştır. Bunların başında ordinaryüs Prof. Dr. Süheyl Ünver, kudümzenbaşı Sadettin Heper, neyzenbaşı Halil Can, Yenikapı Mevlevihanesi son şeyhi Abdülbaki Efendi’nin oğlu Rusuhi Baykara, araştırmacı-yazar Abdülbaki Gölpınarlı, Şeyh Mithat Bahari Beytur, Şeyh Selman Tüzün, hatta Necmettin Okyay, Hattat Halim Yazıcı, Bekir Pekten, Özbekler Dergâhı’nın son şeyhi Necmettin Ökbekkangay, naathan Kani Karaca rebab edebiyat ve irşat toplantılarında bulunmuştur. 1966 yılında ise Münir Nurettin Selçuk’un yönetimindeki İstanbul Belediye Konservatuarında icra heyetinde yer almış, İstanbul Radyosu’nda kudümzen olarak görev yapmıştır.

Semazenbaşı Ahmet Bican Kasaboğlu ile birlikte pek çok sayıda da semazen yetiştirmiştir. Ömrünü Mevlevî kültürüne adayan Nezih Uzel, tam bir Mevlevî çelebisi, İstanbul efendisi idi. Kimsenin kalbinin kırılmaması için özen gösteren Nezih Uzel, sema hayatında görev yaptığında ise adeta patlamaya hazır bir volkan görünümündeydi. Bendir ve kudümzendeki maharetini gösterir, semazenlerin çoklu çark etmeleri için tempo tutardı. Cenab-ı Allah’tan rahmet dilerim.

Merhaba Gazetesi